You Are Here: Home » Telangana MLA’s

Telangana MLA’s

List of members:

The following is the list of members in the assembly who were elected in the Telangana Legislative Assembly election, 2014

District Seat No. Assembly constituency Winner Party
Adilabad 1 Sirpur Koneru Konappa BSP JUMPED TO TRS
2 Chennur (SC) Nallala Odelu TRS
3 Bellampalli (SC) Durgam Chinnaiah TRS
4 Mancheriala Diwakar Rao Nadipelli TRS
5 Asifabad (ST) Kova Laxmi TRS
6 Khanapur (ST) Ajmeera Rekha TRS
7 Adilabad Jogu Ramanna TRS
8 Boath (ST) Rathod Bapurao TRS
9 Nirmal Allolla Indra Karan Reddy BSP JUMPED TO TRS
10 Mudhole Gaddigari Vittal Reddy INC JUMPED TO TRS
Nizamabad
12 Bodhan Shakil TRS
13 Jukkal (SC) Hanmanth Shinde TRS
14 Banswada Srinivas Reddy Parige TRS
15 Yellareddy Eanugu Ravinder Reddy TRS
16 Kamareddy Gampa Govardhan TRS
17 Nizamabad (Urban) Bigala Ganesh TRS
18 Nizamabad (Rural) Goverdhan Baji Reddy TRS
19 Balkonda Vemula Prashanth Reddy TRS
Karimnagar 20 Koratla Kalvakuntla Vidya Sagar Rao TRS
21 Jagtial Jeevan Reddy Thatiparthi INC
22 Dharmapuri Koppula Eshwar TRS
23 Ramagundam Somarapu Satyanarayana TRS
24 Manthani Putta Madhukar TRS
25 Peddapalle Manohar Reddy Dasari TRS
26 Karimnagar Gangula Kamalakar TRS
27 Choppadandi (SC) Bodiga Shobha TRS
28 Vemulawada Ramesh Chennamaneni TRS
29 Sircilla K. Tarakarama Rao (KTR) TRS
30 Manakondur (SC) Rasamai Balakishan TRS
31 Huzurabad Eatala Rajender TRS
32 Husnabad Vodithela Sathish Kumar TRS
Medak 33 Siddipet Thanneeru Harish Rao TRS
34 Medak M. Padma Devender Reddy TRS
35 Narayankhed Patlolla Kishta Reddy INC
36 Andole (SC) Babumohanpally TRS
37 Narsapur Chilumula Madan Reddy TRS
38 Zahirabad (SC) Jetty Geeta INC
39 Sangareddy Chinta Prabhakar TRS
40 Patancheru Gudem Maipal Reddy TRS
41 Dubbak Solipteta Rama Linga Reddy TRS
42 Gajwel Kalvakuntla Chandrashekar Rao TRS
Ranga Reddy
43 Malkajgiri C. Kanaka Reddy TRS
44 Medchal M. Sudheer Reddy TRS
45 Quthbullapur K. P. Vivekanand TDP
46 Kukatpally Madhavaram Krishna Rao TDP jumped to TRS
47 Uppal Nvss Prabhakar BJP
48 Ibrahimpatnam Manchireddy Kishan Reddy TDP Jumped to TRS
49 L. B. Nagar Ryaga Krishnaiah TDP
50 Maheshwaram Teegala Krishna Reddy TDP jumped to TRS
51 Rajendranagar Tolkanti Prakash Goud TDP
52 Serilingampally Arekapudi Gandhi TDP
53 Chevella (SC) Kale Yadaiah INC JUMPED TO TRS
54 Pargi Tammannagari Ram Mohan Reddy INC
55 Vicarabad (SC) B. Sanjeeva Rao TRS
56 Tandur P. Mahender Reddy TRS
Hyderabad
57 Malakpet Ahmed Bin Abdullah Balala AIMIM
58 Musheerabad Dr. K. Laxman BJP
59 Amberpet G. Kishan Reddy BJP
60 Khairatabad Chintala Rama Chandra Reddy BJP
61 Jubilee Hills Maganti Gopinath TDP
62 Sanathnagar Talasani Srinivas Yadav TDP jumped to TRS
63 Nampally Jaffar Hussain AIMIM
64 Karwan Kausar Moinuddin AIMIM
65 Goshamahal T. Raja Singh BJP
66 Charminar Syed Ahmed Pasha Quadri AIMIM
67 Chandrayangutta Akbaruddin Owaisi AIMIM
68 A Yakutpura Mumtaz Ahmed Khan AIMIM
69 Bahadurpura Mohd. Moazam Khan AIMIM
70 Secunderabad T. Padma Rao TRS
71 Secunderabad Cantt. G. Sayanna TDP
Mahbubnagar 72 Kodangal Anumula Revanth Reddy TDP
73 Narayanpet S. Rajender Reddy TDP
74 Mahbubnagar Srinivas Goud. V TRS
75 Jadcherla Charlakola Laxma Reddy TRS
76 Devarkadra Alla Venkateshwar Reddy TRS
77 Makthal Chittem Ram Mohan Reddy INC
78 Wanaparthy DR. G. Chinna Reddy INC
79 Gadwal D. K. Aruna INC
80 Alampur S. A. Sampath Kumar INC
81 Nagarkurnool Marri Janardhan Reddy TRS
82 Achampet Guvvala Balaraju TRS
83 Kalwakurthy Dr. Vamshi Chand Reddy Challa INC
84 Shadnagar Anjaiah Yelganamoni TRS
85 Kollapur Jupally Krishna Rao TRS
Nalgonda 86 Devarakonda Ravindra Kumar Ramavath CPI
87 Nagarjuna Sagar Kunduru Jana Reddy INC
88 Miryalaguda N Bhaskar Rao INC
89 Huzurnagar Uttam Kumar Reddy Nalamada INC
90 Kodad Padmavathi Reddy Nalamada INC
91 Suryapet Guntakandla Jagadish Reddy TRS
92 Nalgonda Komatireddy Venkat Reddy INC
93 Munugode Koosukuntla Prabhakar Reddy TRS
94 Bhongir Pailla Shekar Reddy TRS
95 Nakrekal (SC) Vemula Veeresham TRS
96 Thungathurthi (SC) Gadari Kishore Kumar TRS
97 Alair Gongidi Sunitha TRS
Warangal 98 Jangaon Muthireddy Yadagiri Reddy TRS
99 Ghanpur(Station) Thatikonda Rajaiah TRS
100 Palakurthi Dayaker Rao Errabelli TDP
101 Dornakal D. S. Redya Naik INC JUMPED TO TRS
102 Mahabubabad(ST) Banoth Shankar Nayak TRS
103 Narsampet Donthi Madhava Reddy INDEPENDENT TO INC
104 Parkal Challa Dharma Reddy TDP JUMPED TO TRS
105 Warangal West Dasyam Vinay Bhasker TRS
106 Warangal East Konda Surekha TRS
107 Waradhanapet(SC) Aroori Ramesh TRS
108 Bhupalpalle S. Madhusudhana Chary TRS
109 Mulug(ST) Azmeera Chandulal TRS
Khammam 110 Pinapaka(ST) Payam Venkateswarlu YSRCP
111 Yellandu (ST) Koram Kanakaiah INC JUMPED TO TRS
112 Khammam Ajay Kumar Puvvada INC
113 Palair Ramireddy Venkatareddy INC
114 Madhira (SC) Bhatti Vikramarka Mallu INC
115 Wyra (ST) Banoth Madan Lal YSRCP jumped to TRS
116 Sathupalle (SC) Sandra Venkata Veeraiah TDP
117 Kothagudem Venkat Rao Jalagam TRS
118 Aswaraopeta Thati Venkateswarlu YSRCP JUMPED TO TRS
119 Bhadrachalam(ST) Sunnam Rajaiah CPM
Scroll to top